Almanya Vize Merkezi

Almanya vize merkezi, Almanya’ya gerçekleştirilecek seyahatlerin vize başvurusunu kabul eden ve takibini alan, Almanya konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş bir aracı kurumdur.

Dikkat edilmesi gereken nokta seyahatin başlangıç ve bitiş süresidir.

Seyahatin başlangıç süresi 90 günden kısa ise C tipi olarak adlandırılan kısa süreli vizenin alınması gereklidir. Bu tür seyahatler için kısa süreli vize, Almanya vize merkezi tarafından verilmektedir.

Seyahat edecek kişinin seyahat süresi 90 günü geçmekte ise, Almanya vize sahibi olabilmesi için Almanya konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine başvurması gereklidir. Bu tür seyahatler için uzun süreli vizeler uygun olup sadece konsolosluklar veya büyükelçilikler tarafından verilmektedir.

Kısa süreli (C tipi) Almanya vizesi, aynı zamanda Almanya Schengen vizesidir. Almanya, Avrupa Birliği ülkelerindendir. Bundan dolayı Almanya, Avrupa Birliğinin ülkeler arası seyahatte uyguladığı Schengen prosedürünü uygulamaktadır.

Bu prosedüre göre Schengen bölgesi üyelerinden olan Almanya, bir başka Schengen ülkesi vatandaşını, vizesiz olarak kimlik kartı ile kabul etmektedir.

Fakat bu durum Türkiye için aynı değildir. Türkiye, Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri değildir. Dolayısıyla üçüncü bir ülke olan Türkiye Almanya vize işlemlerini tabii tutulur.

Almanya’ya seyahat edecek her vatandaşın Almanya vize merkezine başvurması gerekmemektedir. Çünkü Gri, Yeşil ve Siyah pasaportlardan birine sahip olan bir Türk vatandaşı vize alımından muaf tutulmaktadır.

Bordo (umuma mahsus) pasaporta sahip olan bir Türk vatandaşı ise Almanya vize alımı ile mükelleftir.

Almanya’ya seyahat eden ve kural gereği seyahatinin süresi 90 günü geçmeyecek şekilde olan bordo pasaportlu bir Türk vatandaşı vize işlemlerini tamamlamak için Almanya Vize merkezine başvurmalıdır.

Başvurduğu Almanya vize merkezi, gerekli evrakların takibini yaparak, vize ücretini almaktadır. Başvuru süreci ilk olarak vize merkezlerinden randevu alarak gerçekleşmektedir.

Alınan randevu seyahatin başlangıç süresinden en erken bir ay önce olmalıdır. Almanya vize işlemi için yapılan başvuru, merkezin yoğunluğuna göre 1 ila 3 aylık bir süreçte incelenebileceği için seyahat tarihi dikkatle seçilmelidir.

İlk Olarak Almanya vize işlemi için Türkiye’de dört farklı ilde dış temsilciği bulunan Almanya Federal Cumhuriyetinin konsolosluklarına randevu ile başvurulmalıdır.

Bu konsolosluklar:

  • Antalya
  • İzmir
  • Ankara
  • İstanbul

İllerinde yer almaktadır.

Başvuru işlemleri internet üzerinden de yapılmaktadır. İkinci olarak yönlendirileceğiniz Almanya vize merkezi ile irtibata geçmelisiniz. Bu süreç biraz uzun sürebilir fakat kesin sonuç verecektir.

Bir diğer yol ise yine internet üzerinden kurumun kendisi ile direk irtibat kurmak olacaktır. Bu yolu tercih ederseniz randevular yine telefon veya internet yolu aracılığıyla kolaylıkla alınabilecektir.

Almanya vize merkezi ile irtibata geçtikten sonra size bir randevu tarihi verilir ve bu randevuya takiben, geçen süre içerisinde gerekli evrakları toplamanız istenir ve bu durumda yardım edilir.

Gerekli evraklar standart olup seyahatin amacına yönelik ek belge talebinde bulunulabilir. Hazırlanması gereken evraklar dikkatle ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Aksi takdirde Almanya vize başvurusu onay almayabilir. Zira bu durumda tüm işlemleri yenilemeniz gerekecektir.

Almanya Vize İçin Randevu Nasıl Alınır?

Almanya vize işlemleri için randevu internet üzerinden veya ilgili kurum ile telefon aracılığıyla iletişime geçerek alınmaktadır.

Kısa süreli Almanya vize randevuları, Almanya konsolosluğunun ya da büyükelçiliğini yetkilendirdiği acente ve kurumlar aracılığıyla alınmaktadır. Bu randevulara ulaşım internet üzerinden ya da telefon ile iletişim kurularak gerçekleştirilmektedir.

Uzun süreli Almanya vize işlemleri D tipi vize olarak da adlandırılmaktadır. Bu durumda uzun süreli Almanya vize alımı sadece Almanya konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Almanya konsolosluğundan veya büyükelçiliğinden Almanya vize için randevular internet üzerinden online olarak alınmaktadır.

Almanya Vize Merkezi

Almanya’ya Vize Veriliyor mu?

Pandemi süreci için çıkarılan yönerge ile birlikte gelen kısıtlamalar ve ek evrakların tamamlanması durumunda, Almanya güncel Temmuz 2021 güncel tarihi ile birlikte vize vermektedir.

Pandemisiz zamanda ise bu durum bordo pasaporta sahip olan bir Türk vatandaşın Almanya vizesi seyahat süresinin 90 günü geçmemesi kaydıyla verilmekte iken gri, yeşil ve siyah pasaportlardan birine sahip olan bir vatandaşın seyahat süresinin 180 gün de maksimum 90 gün olması kaydıyla vizesiz olarak seyahatine izin verilmektedir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek bir vatandaşın Almanya vize merkezine başvuruda bulunması için bordo pasaporta sahip olması gerekmektedir. Diğer pasaport türleri vize mükellefi altında bulunmamaktadır.

Almanya vize merkezine başvuru sonucu istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde toplanması ile yapılan vize başvurusu onay sürecine girmektedir. Bu durumda onay sürecinin uzunluğu veya kısalığı belirlenen seyahat tarihi için açısından önem arz etmektedir

Vize başvurularında onay sürecinin uzaması seyahati sekteye uğratabilmekte ve yapılan planı bozabilmektedir. Bu yüzden vize başvurusunun seyahat tarihinden en erken bir ay ve en geç 3 ay olması şekliyle yapılması önerilmektedir.

Normal şartlar altında vize başvurusu 8 ila 15 iş günü içerisinde sonuç vermektedir. Bu süre bayramlar ve tatiller döneminde yoğun olabilmektedir. Bu yüzden sürenin uzaması planlanan seyahati riske atabilmektedir.

Almanya Vize Durduruldu mu?

Covid-19 süreciyle birlikte uluslar arası seyehatlere birtakım kısıtlamalar ve engeller getirilmiştir. Pandeminin kimi sürecinde ülkeler zaruri durumlar dışında ziyaretçi alımını durdurmuş ve mümkün olmadıkça bir başka ülkeye de vize vermiştir.

25.06.2021 tarihi ile birlikte EMA ve AB’nin ortak olarak verdiği karar doğrultusunda Almanya vize alım şartı tüm doz aşılarını olmuş bireylerin ülkeye giriş çıkış izninin kabul edilmesi yönünde olmuştur.

EMA’nın onay verdiği aşılar doğrultusunda alınan kararda onay verilen aşılar; Biontech ve Sinovac aşısıdır.

İki aşıdan birinin tüm dozlarını vurulan bir Türk vatandaşı, seyahatinden önce yaptırdığı PCR testinin negatif sonuçlanması ile birlikte güncel tarih Temmuz 2021 itibariyle rahatlıkla seyahat edebilmektedir. Sonuç olarak Almanya vize şu an açıktır.

Almanya Vize işlemleri Ne Zaman Başlıyor?

Almanya vize işlemleri belli gerekçelerin yerine getirilmesi doğrultusunda başlamış bulunmaktadır.

Gerekçeler:

  • Tüm doz aşıların vurulmuş olunması,
  • Seyahatten önce negatif sonuçlu PCR testidir.

Bu gerekçeleri sağlayan bir Türk vatandaşı 25 Haziran 2021’den itibaren Almanya vize işlemlerini gerçekleştirebilmekte ve seyahat edebilmektedir.

Almanya Türklere Vize Veriyor mu?

Türkiye’nin 4 pasaport çeşidinden 3’ü olan gri, yeşil ve siyah pasaportlarından birine sahip olan bir Türk vatandaşı Almanya seyahatini 90 gün içerisinde gerçekleştirmesi şartıyla Almanya vize alımından muaf tutulmaktadır.

Bordo pasaporta sahip olan bir Türk vatandaşı ise Almanya vize alımını 6 aylık süreçte 3 ay içerisinde gerçekleştirme kaidesiyle kısa süreli (c) tipi vize alımına mükelleftir.

Pandemi koşullarıyla güncellenen vize durumunda ise istenen koşulların doğru olması koşuluyla, Haziran 2021’den beri Almanya Türklere vize vermektedir.

Almanya D tipi Vize Nedir?

Diğer adıyla ulusal vizeler olan D tipi vizeler, Almanya Schengen bölgesinde 3 ayı aşan süre zarfında kalınılması durumunda alınması gereken vize çeşididir.

D tipi Almanya vize başvurusu için Almanya Konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine başvurmak gereklidir.

Bu tip vizeler, Almanya’ya seyahat eden vatandaşın amacının çalışma olması, aile birleşimi olması ya da eğitim için gidilmesi halinde 3 ayı aşan süre zarfında ikamet edilecek durumlarda alınan Almanya vize türüdür.

Almanya’ya gerçekleştirilecek seyahatten kaç gün önce son doz aşı vurulmalıdır?

14 gün önce vurulmalıdır.

Almanya vize merkezi hangi tür vize için hizmet vermektedir?

C tipi, kısa süreli Almanya vize türü için hizmet vermektedir.

Almanya vizesi kaç gün içinde sonuçlanmaktadır.?

Gecikme olmaz ise maksimum 15 iş günü içerisinde sonuç vermektedir.