Hollanda Vize Merkezi

Hollanda Schengen bölgesi ülkelerindedir. Dolayısıyla diğer Schengen bölgesi ülkelerinden seyahat edecek kişiler vizesiz olarak ülkeye giriş çıkış hakkına sahiptir.  Üçüncü ülke olan Türkiye ise Schengen Bölgesi ülkelerinden biri değildir.

Bundan dolayı bir Türk vatandaşı, Türkiye’den Hollanda’ya seyahat ederken vizeye tabii ülkelerdendir.

Türkiye’de bulunan 4 pasaport türünden, gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olan kişiler seyahat sürelerinin 180 günde 90 günü geçmeyecek sınırlılıkta olması koşuluyla vizesiz seyahat yapabilmektedir.

Vizeden muaf olmayan bordo pasaport sahipleri ise gereken evraklar ile birlikte Hollanda vize başvurusu yapmak zorundadır.

Vize başvurusu yapmak içi seyahatinizin süresini belirlemeniz gerekmektedir. 90 günden fazla olan seyahatler ikamet olarak belirtildiğinden, bu tip uzun süreli (d tipi) Hollanda Vize sadece Hollanda büyükelçiliği ya da Hollanda Konsolosluğu tarafından verilmektedir.

Seyahat süresi 90 günden az ise Hollanda Konsolosluğu ve büyükelçiliği gelen randevuları kabul etmemekte, seyahat edecek kişiyi anlaştığı Hollanda vize merkezi ya da turizm acentelerine yönlendirmektedir.

Hollanda vize merkezi, Hollanda’ya seyahat edecek kişiler için vize başvurusunda yardımcı olan ve gerekli evrakları belirtmekle birlikte takibini yapan aracı kurumdur. Kısa süreli (c tipi) vizeyi Hollanda vize merkezi vermektedir.

Randevu ile çalışan Hollanda vize merkezi, vize başvurusunun yapılması ile birlikte işlemlere başlamaktadır. Fakat kimi dönemler yoğun olabilmektedir. B durumda seyahat edecek kişi, seyahat tarihinden en erken 1 ay önce Hollanda vize başvurusunu yapmalıdır.

Hollanda vize merkezi başvuruları internet ortamından çevrimiçi bir şekilde de kabul etmektedir. Başvuru gerçekleştikten sonra seyahat edecek kişiye randevu verilir. Bu sürede istenen belgeler eksiksiz toplanmalıdır.

Aksi takdirde belge eksiği durumunda tekrar Hollanda vize randevusu almak zorunda kalınılabilir.

İstenilen belgeler standart olup, seyahat yapma amacına göre ek belge taleplerinden bulunulabilir.

Pandemi ile birlikte virüsün yayılmasını engellemek için birtakım şartlar getirilmiştir. Hollanda Krallığı ülkeler için kodlar geliştirmiş ve bu kodlar risk seviyesini ifade etmektedir. Kodlara göre kimi ülkelerden vatandaş kabul etmemekte ve göndermemektedir.

Hollanda seyahatini gerçekleştirebilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar:

 • Seyahatten son 24 saat yapılmış önce negatif PCR testi ,
 • Varış noktasına ulaşıldığında 10 gün zorunlu ev karantinasıdır.

Hollanda Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Türkiye’den Hollanda’ya seyahat etmek isteyen bir kişi Covid-19 tedbirlerine uyarak seyahat edebilmektedir. Bu tedbirler kapsamında seyahat edecek kişinin PCR testi negatif olmalı ve ülkeye giriş yaptıktan sonra karantina sürecine tabii tutulmalıdır.

Temmuz 2021 –güncel tarih- itibariyle Hollanda vize başvuruları açıktır. Başvurular Hollanda konsolosluğu ya da büyükelçiliği ile belirlenen Hollanda vize merkezi aracılığıyla alınmaktadır.

Hollanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda vize randevusu alırken seyahatin süresi önem arz etmektedir. 90 günden uzun süreli seyahatler Hollanda konsolosluğu ya da büyükelçiliği tarafından kabul edilirken, 90 günden kısa süreli seyahatler ise bu kuruluşların belirlediği Hollanda vize merkezi tarafından kabul edilmektedir.

Hollanda vize randevusu internet ortamından vize başvurusu yaptıktan sonra yine internetten çevrimiçi bir şekilde alınabilir. Tercihen telefon numarası ile de iletişime geçilebilmektedir.

İnternet ortamından veya telefondan arayarak Hollanda vize randevusunu tercih etmeyen kişiler ise seyahat sürelerine göre Hollanda konsolosluğuna, büyükelçiliğine veya Hollanda vize merkezi adreslerine bizzat gidip randevu alabilir.

Hollanda Vize Merkezi

Hollanda Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Hollanda vize alımı için başvurulan merkezlerin yoğunluğuna göre Hollanda vize işlem süreleri değişiklik göstermektedir. Seyahat tarihinden en erken 30 gün önce vize alınılması önerilir.

Başvuruyu gerçekleştirip randevu alındığında vize işlemlerine başlanmış olunur. Hollanda vize için gerekli belgeleri eksiksiz toplanması halinde randevu günü itibariyle teslim edilir ve vizenin sonuçlanması beklenilir.

Bu süre başvurunun gerçekleştiği yere göre değişiklik göstermektedir. Hollanda konsolosluğunun ya da Hollanda vize merkezi yoğunluğuna göre ortalama 8 ila 15 iş günü içerisinde vize çıkmaktadır.

Hollanda Vize Başvurusu Kabul Ediyor mu?

Pandemi ile birlikte değişen koşullar, ülkeler arası seyahatleri de yeniliklere ve kısıtlamalara götürmüştür. Hollanda Krallığı bu durum karşısında geliştirdiği renk kodlarıyla riskli ülkeleri belirlemiş ve böylece yüksek riskli ülkelerden misafir kabul etmemiştir.

Yenilenen şartların sağlanması kaidesiyle, Hollanda şu an Türkiye’ye vize vermektedir. Bu şartlar seyahatten önce son 24 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ve varış noktasında, seyahat yapan kişinin 10 gün zorunlu karantinaya girmesidir.

Hollanda Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hollanda’ya seyahat edecekseniz eğer banka hesabınızda bir miktar para bulunmalıdır.

Turistik vize alımında seyahat süresi maksimum 5 gün ise ve konaklama, ulaşım ücretleriniz haricinde banka hesabınızda yaklaşık 7 bin Türk Lirası bulunmalıdır.

Seyahatinizin süresinin artması halinde bankada olması gereken miktar da artış gösterecektir. Ortalama 7 ila 10 günlük seyahatte minimum 12 bin Türk Lirası bulunmalıdır.

Hollanda’ya Vize Ne Kadar?

Hollanda’ya seyahat edecek bir Türk vatandaşı vize ücreti olarak 115 Euro, yaklaşık 1150 Türk Lirası ödemek ile mükelleftir. Vize ücretleri başvurunun gerçekleşmesi ile birlikte ilgili bankaya yatırılmaktadır.

Hollanda’ya Vize Almak Kolay mı?

Hollanda Krallığı’nın Schengen bölgesi ülkelerinden biri olmasından dolayı, bir diğer bölge ülkeden vizesiz olarak ülkesine olan girişleri kabul etmektedir.

Türkiye bu bölge ülkelerden biri değildir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda’ya giderken vize almak zorundadır. Vize almak ile mükellef olan sadece bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarıdır.

Diğer pasaport türlerinden (gri, yeşil, siyah) herhangi birine sahip olan bir vatandaşın seyahat süresi 6 ayda 90 günü geçmeyecek şekilde olması durumunda vizesiz olarak Hollanda’ya gitme hakkına sahiptir.

Bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşı Hollanda’ya gerçekleştirecek seyahati için birtakım vize evraklarını toplamalı ve vize onayı başvurusunda bulunmalıdır.

Hollanda vize alımı için gerekli belgeler standart olup seyahatin amacına yönelik ek belge isteminde bulunulabilmektedir.

Bu standart belgeler:

 • Pasaportun en az 2 sayfasının boş olması
 • Vize başvuru formu
 • Önceden gerçekleştirilen vize işlemi varsa eğer o işlemlerde kullanılmamış olması gereken 2 adet biometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 30 bin Euro’luk seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Eski pasaport var ise dosyaya eklenmeli
 • Uçuş konaklama bilgileri
 • Seyahatten önce son 3 ayı kapsayan kaşeli banka hesap dökümü
 • Banka hesabında 3 ila 5 günlük seyahatler için minimum 7000 Türk Lirası
 • Özel maaş bordoları
 • Çalışanın seyahat izin belgesi
 • Kamu personelinin SGK işe alım belgesi
 • Emekliler için emeklilik belgesi
 • İşveren için vergi levhası ve imza sirküleri
 • Seyahatten 24 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi

Yukarıda bahsedilen standart belgelerin eksiksiz bir biçimde toplanması ile vize başvuru süreci başlamaktadır.

Covid-19 virüsünün yayılmasının önüne geçmek için seyahatten 24 saat önce PCR testi yapılmalı ve testin sonucunun negatif çıkması durumunda seyahat kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Standart belgelerin eksiksiz toplanması ile Hollanda vize başvurusu gerçekleştirilir. Belgeler doğru ve tam ise Hollanda vize alımı oldukça kolaydır.

Temmuz 2021 tarihi ile itibariyle Hollanda vize alınabilir mi?

Evet, alınabilir.

Hollanda vize merkezi ile internet üzerinden görüşme sağlanabilmekte midir?

Evet, sağlanabilmektedir.        

Hollanda seyahatinden sonra varış noktasında uygulanması gereken karantina kaç gündür?

10 gündür.