İspanya Vize Merkezi

İspanya vize merkezi, İspanya’ya seyahatin yapılabilmesi için gerekli vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi hususunda yetkili olan aracı şirketlerin genel adıdır.

İspanya Konsolosluğu, bulundukları ülkedeki İspanya vize merkezlerini yetkilendirebilmektedir. Aynı zamanda İspanya’ya yapılacak seyahatte vize işlemlerinin eksiksiz olması için başvuru sahipleri vize merkezleri ile iletişime geçebilmektedir.

İspanya vize merkezi şirketleri Konsolosluklar adına vize için yapılan başvuruları kabul ederek, vize için gereken ücretleri alan ve Konsoloslukta gerçekleştirilecek işlemler için alınan randevuları düzenleyerek sıralayan kurumlardır.

İspanya’ya kısa süreli olarak yapılacak seyahatte vize için yapılacak başvurular İspanya vize merkezleri ya da yetkilendirilmiş turizm seyahat acenteleri tarafından kabul görmektedir.

İspanya vize merkezleri randevu usulüyle çalıştığı gibi bu randevular online olarak siteden ya da verilen numaralardan çağrı merkezleri aracılığıyla sağlanabilmektedir.

Ayrıca vize başvurusunda randevunun en az 1 ay önceden yapılması gerekmektedir. Çünkü İspanya vize için alınan randevu Konsolosluğun vize işlemleri yoğunluğuna göre geç bir tarihe kadar uzayabilmektedir.

İspanya vize için randevu saatinin, gününün veya tarihinin nasıl alınacağını bilmeyen kişiler için İspanya vize merkezi ile irtibata geçildiği takdirde doğru ve hızlı bir şekilde randevu almak mümkün olacaktır.

İspanya vizesinin çıkarılması için başvuru sahibi gereken evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Ardından hazırladığı evraklar ile birlikte İspanya Vize Merkezinden randevu almalıdır.

Evrakların, İspanya vize merkezine teslimi olduktan sonra, aracı şirket bu sürecin doğru yürütülmesinde destek olacak, gerekli olan her şeyin sorunsuz ve doğru gitmesini sağlayacaktır.

Ayrıca İspanya vize merkezi; vize için gereken harç, vize için ödenmesi gereken ücret, yapılması gereken sağlık sigortası ve ikamet edilecek yerler hakkında da başvuru yapan kişileri bilgilendirebilmektedir.

Pasaportuna dahil Schengen vizesi bulunmayan kişiler de İspanya vize merkezinden randevu alarak İspanya vize için başvuru işlemlerini başlatabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nden Türk vatandaşlarının alabildiği bordo (umuma mahsus) pasaportlu kişiler için İspanya vize prosedürü uygulamaktadır.

İspanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yeşil (hususi), gri (hizmet), kırmızı ve siyah pasaportu olan kişiler için 90 gün içinde seyahatleri bitecek ise vize için yapılacak işlemlerden muaf tutmaktadır.

İspanya Konsolosluğu, vize için yapılacak başvuruların süresi yönünden bir kısıtlama uygulamaktadır. Konsolosluk, 90 günden daha az sürecek seyahatleri kısa süreli olarak kabul ettiği için, kısa süreli alınacak vize başvurularını da kabul etmemektedir.

Vize süresi 90 günden daha az olacak başvuru sahiplerinin İspanya vizesi için başvuruları yetki verilmiş İspanya vize merkezi gibi aracı şirketler ile sağlanmaktadır.

İspanya’da uzun süreli oturumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından zorunlu olarak İspanya vizesi istenmektedir. Ve uzun süreli vize işlemleri kısa sürelinin aksine Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan İspanya konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine başvurularak gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca İspanya Konsolosluğunun yayımladığı yeni bir uyarıya göre; Konsolosluk 05.11.2021 tarihinden itibaren kendisine yapılacak vize başvurularını ve vize işlemleri için gerekli evrakların dilini İngilizce olarak kabul edecektir.

İspanya vizesi için talep dilekçesi, İspanya’ya gidildiğinde kalınacak otel rezervasyonu, gidişte kullanılacak uçak için yapılan rezervasyonunu gösteren belge ve seyahat sağlık sigortası İngilizce olarak hazırlanmalı ve vizenin alınabilmesi için istenilen şekilde sunulmalıdır.

İspanya vize merkezi kurumları devlete ait bir kurum olmadığından burada çalışanlar konsolosluk çalışanı olarak geçmemektedir.

İspanya seyahati için alınacak vize türü oldukça önem arz etmektedir. Bu vize türleri kısa süreli ve uzun süreli olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Kısa Süreli İspanya Vizeleri Şunlardır:

 • İspanya’da eğitim için alınan İspanya Öğrenci Vizesi,
 • İspanya denizlerinden geçecek olan gemilerin aldığı Transit Denizci Vizesi,
 • İspanya üzerinden fazla bulunmadan geçecekler için İspanya Transit Vize,
 • İspanya’ya gerçekleştirilecek tatil seyahati içiş Turistik Vize,
 • İspanya Ticari Vize,
 • İspanya’da yaşayan aile veya arkadaşların yanına gitmek için İspanya Aile-Arkadaş ziyareti vizesi,
 • İspanya Kültür Vizesi,

Uzun süreli İspanya vizeleri şunlardır:

 • İspanya’da ikamet için verilen Oturum vizesi,
 • İspanya’da bulunan aile üyesinin yanında kalabilmek için alınan Aile Birleşimi vizesi,
 • İspanya’dan alınan iş teklifi üzerine çıkartılan İspanya Çalışma vizesi,
 • İspanya’da 90 günden daha uzun sürecek eğitimler için alınan Eğitim vizesi,

İspanya vize merkezi kendisine yapılan başvuru işlemlerini randevu vererek kabul eder. Seyahat edebilmek için gerekli olan pasaportları kontrol eder, Konsolosluktan ve Elçilikten alınacak randevuları düzenler, başvuru sahiplerinden vize için gereken harç miktarını temin ederek Konsolosluk adına alma yetkisine sahiptir.

İspanya Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

İspanya vizesi için başvurular şu an devam ettiği gibi başvurular Konsolosluktan Pandemi nedeniyle sadece salı günleri kabul edilmektedir. Ayrıca İspanya 2020 yılında Koronavirüs Pandemisi nedeniyle Turistik vize başvuranlarını kapatmıştır.

İspanya Konsolosluğunun yaptığı son duyuruya göre 07.06.2021 tarihinden itibaren ülkeye girişlerde aşı belgesi aranacaktır. Bu duyuru, İspanya vize başvurularının devam edebileceğini fakat başvurmak isteyenlerin aşı belgelerini oluşturmaları gerektiğini göstermektedir.

İspanya Vize Merkezi

İspanya Vizesi İçin Hangi Konsolosluk

İspanya, en fazla 90 gün kalacak kişiler için vize başvurularını yetkilendirdiği İspanya vize merkezi veya Turizm acentelerinin aracılığıyla kabul etmektedir. Kısa süreli vizeleri bu şekilde kabul eden İspanya’nın bu kategoriye giren vize türleri şu şekildedir;

 • İspanya’ya turist amacıyla gitmek isteyenlerin çıkarabileceği Turistik Vize,
 • İspanya’daki aile üyelerinin ziyareti için verilen İspanya Aile Ziyareti Vizesi
 • İspanya Ticari Vize

Uzun süreli kalacakların İspanya vizesi için başvurması gereken Konsolosluk, İstanbul’daki İspanya Konsolosluğu ve Ankara’daki İspanya Büyükelçiliğidir. Bu yerlere D tipi vize almak isteyen ve Erasmus gibi eğitim programlarına başvurmak isteyenler müracaat etmelidir.

İspanya’nın vize işlemleri için gerekli kıldığı pasaport süresi ise 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı ve geçerlilik süresi minimum 3 ay 15 gün olmalıdır.

İspanya Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar

Schengen vizesi için yapılan vizenin sonuçlanması, başvuru için müracaat edilen kurumun yoğunluğuna ve tatil günlerine göre farklılık göstermektedir. İspanya vize merkezi aracılığıyla yapılan İspanya vize başvurusunu 3 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Bu yüzden de İspanya Schengen vizesi için yapılan başvuru netleştiğinde vize 5 ile 15 gün arasında çıkmaktadır.

Ayrıca vize başvurusunun sonuçlanması, başvuru yapılan vize türüne göre de farklılık gösterecektir. Kısa süreli İspanya vizesinin daha erken sonuçlanıp vizenin daha erken verilebileceği gibi uzun süreli İspanya vizesinin de daha geç sonuçlanıp vizenin de daha geç verilmesi ihtimali bulunmaktadır.

İspanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İspanya vize ücretleri İspanya’nın uyguladığı tüm vize çeşitlerinin prosedürlerine göre aynıdır. Vize için ödenecek harç bedeli 80 Euro’dur. Başvuru merkezi için ödenecek ücret 30 Euro ve karşılanacak hizmet bedeli ise 40 Euro’dur.

İspanya Turistik Vize Veriyor Mu?

İspanya, ülkesine gelecek kişiler için turistik vize vermektedir. Bordo pasaportuna sahip kişilerin yapacakları bu seyahatlerin 90 günden daha az olması gerektiği için Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır. Diğer pasaporta sahip kişiler İspanya’nın turistik vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

İspanya, Schengen vizesiyle turistik vize için ülkesine gelecek kişilerden oturum izni belgesi, seyahat sağlık sigortası (Otuz bin Euro güvenceli bu sigortanın olması şartı zorunlu olarak aranmaktadır.), ikamet edilecek otelin rezervasyonu ve son olarak ülkeye giriş ve çıkış’ ı belgeleyen uçak rezervasyonlarına dair belge istemektedir.

Bazı hususlar Koronavirüs pandemisi süresince tekrar düzenlenmiştir. Hususlar ayrıntılı olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • AB üyelerinden olan İspanya’da EMA ve AB tarafından alınan kararlara uymaktadır. EMA, Koronavirüs’e karşı yapılan Biontech ve Sinovac aşılarından birinin vize için başvuran kişi de tüm dozlarının uygulanmasının ardından seyahatin yapılabileceğini belirtmiştir.
İspanya 90 günden daha kısa sürecek seyahatler için hangi vize prosedürünü uygulamaktadır?

Schengen Vizesi

İspanya’ya uzun süreli vize alacaklar nereye başvuruda bulunmalıdır?

İspanya Konsolosluğuna ve İspanya Büyükelçiliğine

Kısa süreli vize almak isteyenler başvurması gereken yerler nerelerdir?

İspanya vize merkezi ve /seyahat acenteleri