İtalya Vize Merkezi

İtalya vize merkezi, İtalya’ya yapılacak olan yolculukta vize işlemlerinin gerektirdiği evrakların eksiksiz ve doğru olmasını sağlayan ve başvuran kişiden yatırılması gereken vize ücretini toplayan, Konsolosluk adına yetkili olan şirketlere verilen genel addır.

İtalya Konsolosluğu, başvuran kişinin menşei ülkesindeki İtalya vize merkezine yetki vererek vize işlemlerinin daha kolay ve sorunsuz yönetilmesini sağlarken harcanacak zamandan da tasarruf edilir.

İtalya vize merkezi, randevu usulü ile çalışmaktadır. İnternet ortamından veya telefon vasıtasıyla randevu alınarak görüşme yapılabilmektedir.

İtalya vize merkezi, vize için başvuruda bulunan kişilerden gerekli evrakların toplanmasını sağlayarak, online veya belirlenen randevu gününde yüz yüze getirilen evrakları kontrol edebilmekte ve düzenleyebilmektedir.

İtalya vize için ne yapacağını tam olarak bilmeyen kişilerin başvurması gereken yerlerden olan İtalya vize merkezi, seyahat edecek kişileri bilgilendirerek uzun ve yıpratıcı belge detaylarından kurtarır.

İtalya, kısa süreli yapılacak seyahatlerde vize başvurularını yetkilendirilmiş İtalya vize merkezi tarafından almaktadır. Direk İtalya Konsolosluğuna yapılan kısa süreli vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Uzun süreli yani D Tipi vizenin çıkartılması için ise Konsolosluğa veya Elçiliğe başvurmak gerekmektedir.

İtalya, AB ülkelerinden olduğu için Schengen tarafları arasındadır. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaporta sahip kişiler İtalya seyahatlerini gerçekleştirmeden önce Schengen vizesi almalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup yeşil, siyah veya gri pasaporta sahip kişilerin ise İtalya’da belirlenen süre olan 6 ay içinde 90 günden fazla kalmamak şartını sağlamaları durumunda vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

İtalya vize, için başvuru merkezlerinden bazıları Koronavirüs Pandemisi sebebiyle 29.04.2021 tarihinden itibaren kapalı olacaktır. Verilen tüm randevular ise vize işlemleri için başvuran kişilerin mağdur olmaması için iptal edilmiştir.

İtalya tarafından 14.05.2021 tarihinde yayımlanan Kararnameye göre Türkiye Cumhuriyeti’nin de dahil olduğu ülkeler Koronavirüs risklerine göre C,D,E olarak listelenmiştir.

Listelenen bu ülkelerden yapılacak seyahatler neticesinde ülkeye giren kişilerden, ülkeye girmeden önce son 3 gün içinde yapılmış PCR testi şartı aranmaktadır. Ayrıca yine Türkiye Cumhuriyeti’nin dahil olduğu D ve E listesinde bulunan ülkelerin vatandaşlarına İtalya’da 10 günlük bir karantina süreci uygulanacaktır.

Ülkeye seyahat edecek kişilerin 24.05.2021 tarihinden itibaren dijital yolcu yeri formu doldurması da zorunludur. Seyahat sırasında istenilebilecek olan bu belge doğrudan telefonu açarak gösterilebilmektedir.

İtalya şu an Vize Veriyor mu?

İtalya Koronavirüs Pandemisi sebebiyle şu an tedavi, eğitim ve mesleki gibi zorunlu haller dışında vize vermemektedir.

İtalya vize almak için gerekli belgeleri ve şartları sağlayan bir kişi dahi Pandemi nedeniyle turistik vize alamamaktadır.

İtalya Vize Merkezi

İtalya Vize Başvurusu Alıyor mu?

İtalya Koronavirüs Pandemisi sebebiyle sadece zorunlu haller dışında yapılacak seyahatler için vize başvurusu kabul etmektedir. Turistik seyehat için vize işlemlerini ve ülkeye girişi kabul etmeyen İtalya, zorunlu haller neticesinde ülkeye girişi de şu şartlar ile kabul etmektedir:

 • Son 3 gün içerisinde yapılan negatif PCR testi,
 • İtalya’ya girişten sonra yapılacak 10 gün karantina uygulaması

İtalya Turistik Vize Veriyor mu?

İtalya’nın Pandemi döneminde aldığı bir diğer önlemde vizeler kapsamında olmuştur. Ülkeye zorunlu haller dışında turistik vizeyle girmek şu an kabul edilmemektedir. Turistik vize için başvuranları başvuruları kabul edilmemektedir.

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu yapmadan önce seyahatin kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi olduğuna dikkat edilmelidir. Kısa süreli İtalya vize türleri şu şekildedir:

 • 90 günü aşmayan eğitim için İtalya Eğitim Vizesi
 • Turistik seyahatler için İtalya Turistik Vizesi
 • İtalya Resmi Vize
 • Bir işte çalışma ve iş teklifleri hususunda İtalya Ticari Vize
 • İtalya’da tedavi görmek amacıyla alınan İtalya Tedavi Vizesi
 • İtalya’da tedavi gören hastanın yakını için Refakatçi vizesi
 • İtalya’ya mal götürecek uzun yol şoförleri için Tır Şoförlüğü vizesi
 • İtalya’ da yaşayan aile ve arkadaşları ziyaret etmek için alınacak Aile/Arkadaş Vizesi

İtalya seyahati için yukarıda sayılan vize türlerinden birini kullanacak kişilerin Schengen vizesi işlemlerini başlatması gerekmektedir.

İtalya seyahati için uzun süreli vize türleri şunlardır:

 • 90 günden fazla sürecek eğitim için Ulusal Eğitim Vizesi
 • İtalya Aile Birleşim Vizesi
 • İtalya’da çalışarak iş kurmak ve geliştirmek isteyenlerin alabileceği Çalışma izni vizesi

Yukarıda sayılan uzun süreli vizeler İtalya’da 90 gün kalmayı gerektirecekse alınmalıdır.

Ayrıca İtalya’da en fazla 90 gün bulunacaklar için bordo pasaporta sahip kişiler dışındaki diğer pasaporta sahip kişiler Schengen vizesinden muaf tutulmaktadır.

Hangi vize türüne başvuru yapılacağı belirlendikten sonra kısa süreli vize işlemleri için İtalya vize merkezi, uzun süreli işlemler için Konsolosluk veya Elçilikten randevu alınmalıdır.

İtalya vizesi için gerekli yerlere başvuru yapıldıktan sonra hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

 • Geçerliliği olan bir pasaport (Pasaport en fazla 10 yıllık olmalı ve içinde en az 2 sayfası boş bırakılmalıdır.)
 • Başvuruda bulunan kişinin İtalya vize için doldurmuş olduğu vize başvuru formu hazırlanan evrakların bulunduğu dosyaya konmalıdır. (Bu belge de kişinin uçak ve otel rezervasyonları ile ilgili bilgiler bulunmalıdır.)
 • Seyahati gerçekleştirecek kişi tarafında vize talep dilekçesi yazılmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı bilgilerinin fotokopisi hazırlanan evrak dosyasına eklenmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus örneği çıkartılarak dosyaya konmalıdır.
 • 90 gün içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf bulundurulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Bankada en az 5000 TL bulundurulmalıdır.
 • İtalya’nın zorunlu tuttuğu son 72 saat içinde yapılan PCR testinin sonucu negatif ise belgelendirilerek dosyaya konulmalıdır.
 • İtalya vize için başvuran kişinin maaş dökümünü de dosyaya eklemesi gerekmektedir.

Yukarıda yazılı olan evraklar toparlandıktan sonra aksi bir durum gerçekleşmediği sürece başvurulan kurumun yoğunluğuna da bağlı olarak İtalya vizesi 5-7 gün arasında çıkacaktır.

İtalya Vizesi Almak İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya vizesi alınarak kısa süreli (1-5 gün arası) seyahat yapılacaksa bankada bulunması gereken para konaklama, uçak, seyahat ve temel ihtiyaçların dışında en az 5000 TL olmalıdır.

Ayrıca ülkede kalınacak gün sayısı arttıkça bankada bulunması gereken para miktarı da artacaktır. Yani ülkede 1 ile 5 günün 3 katı kadar ülkede kalacak kişinin bankada bulundurması gereken miktar 15.000 TL olmalıdır.

Vize ücreti hakkında ise kısa süreli seyahatler için alınacak Schengen vizesinin güncel tutarı şu an 793 TL’dir. Bu rakam yaklaşık olarak 80 Euro’ya tekâmül etmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

İtalya seyahati için gerekli olan İtalya vizesinin çıkış süresi kısa süreli vize için başvurulan merkezin prosedürüne, uzun süreli vize içinde Konsolosluk ve Elçiliğin yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Fakat 2021 yılında İtalya vizesi genel de 5 ila 7 gün arasında çıkmaktadır.

Seyahat yapılmadan en az bir ay önce gerekli kurumlara başvuru yapılmalıdır. Seyahat süresine yakın bir tarihte yapılan İtalya vize başvurusu bazı nedenlerden dolayı gecikebilmektedir. Bu durumda vize için başvuran kişinin mağdur olması durumu söz konusu olabilmektedir.

İtalya’ya gerçekleştirilecek kısa süreli seyahat için hangi vize prosedürlerinin uygulanması gerekmektedir?

Schengen Vizesi

İtalya vize merkezine Schengen vizesi için evrakların hızlı ve doğru yerine getirilmesi hususuyla başvuruda bulunulacaktır. Bu hangi tip başvurudur?

Kısa süreli vize başvurusu

İtalya’da 90 günden fazla eğitim için bulunacak kişilerin alması gereken vize hangisidir?

Ulusal Eğitim Vizesi